Archiwum Państwowe w Szczecinie
News
Konferencja naukowa "Z dziejów Węgorzyna"
Data publikacji 1 października 2010
Data wydarzenia 2010-10-10
Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz Urząd Miejski w Węgorzynie zapraszają na konferencję naukową 1 października 2010 roku o godz. 12.00 pt. "Z dziejów Węgorzyna". Spotkanie odbędzie się w Auli Gimnazjum przy ul. Kościuszki 29.
czytaj więcejXXIV Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii w Chojnie, 23–25 września 2010 roku
Data publikacji 26 września 2010
Data wydarzenia 2010-09-23
W dniach 23-25 września 2010 r. Archiwum Państwowe w Szczecinie wspólnie z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, a także Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało w Chojnie XXIV konferencję naukową pn. Od atlasu do kolekcji. W 440 rocznicę pierwszego wydania atlasu Abrahama Orteliusa. Miała ona charakter międzynarodowy. Uczestniczyli w niej historycy i kartografowie z ośrodków naukowych w Polsce oraz z Lwowa i Kijowa. Konferencję otworzyli dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr Jan Macholak oraz dr Radosław Skrycki wicedyrektor Instytutu Historii US, a także Jerzy Ostrowski, wiceprzewodniczący Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN.
czytaj więcejCzłonkowie Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza z wizytą w Archiwum Państwowym w Szczecinie
Data publikacji 25 września 2010
Data wydarzenia 2010-09-25
25 września w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbyło się spotkanie z 30-osobową grupą członków Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza (Gesellschaft für Pommersche Geschichte, Altertum und Kunst) działającego od 1824 roku przy pruskim archiwum państwowym w Szczecinie, a po wojnie w Niemczech, obecnie w Greifswaldzie.
czytaj więcejEuropejskie Dni Dziedzictwa 2010
Data publikacji 14 września 2010
Data wydarzenia 2010-09-14

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków, odbywająca się jednocześnie w czterdziestu dziewięciu krajach Europy.
Przedsięwzięcie dotyczy szeroko pojętej edukacji historycznej i kulturalnej, promowania regionalnego dziedzictwa oraz podkreślania wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się ta impreza, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku.
czytaj więcejNadanie Złotej Odznaki Honorowej „Gryfa Zachodniopomorskiego” dr. Martinowi Schoeblowi, dyrektorowi Archiwum Krajowego w Greifswaldzie (Landesarchiv Greifswald)
Data publikacji 20 sierpnia 2010
Data wydarzenia 2010-08-20
20 sierpnia 2010 roku, w ramach obchodów Dni Pomorza Zachodniego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w auli Uniwersytetu Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie (Ernst Moritz Arndt Universität Greifswald) odbyła się uroczysta sesja poświęcona 10-leciu współpracy województwa zachodniopomorskiego i Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Jednym z głównych punktów programu było wyręczenie Złotej Odznaki Honorowej "Gryfa Zachodniopomorskiego" dr. Martinowi Schoeblowi, dyrektorowi Archiwum Krajowego w Greifswaldzie.
czytaj więcejZ zagranicy
Data publikacji 24 maja 2010
Konferencje, seminaria, spotkania
24 maja w Schwerinie odbyła się konferencja naukowa w stulecie Landeshauptarchiv. Jako przedstawiciel archiwum z referatem o budownictwie archiwalnym i dziejach budynku AP w Szczecinie wystąpił mgr Jerzy Grzelak. Uczestniczyli w niej również dyrektor dr Jan Macholak, dr Paweł Gut oraz mgr Witold Mijal. Była to też okazja do spotkania i rozmowy dotyczącej najbliższych wspólnych planów wystawienniczych z dyrektorem Landesarchiv w Greifswaldzie dr. Martinem Schoeblem. Dyrektor Jan Macholak spotkał się również z Henry Teschem, ministrem oświaty, nauki i kultury Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, który wyraził duże zainteresowanie wizytą w Archiwum Państwowym w Szczecinie, do którego został zaproszony.
czytaj więcejZ Kraju
Data publikacji 4 maja 2010
Z prac zespołów naukowych
5–6 maja w Warszawie, w posiedzeniu Zespołu ds. opracowania przepisów kancelaryjno-archiwalnych dla samorządu terytorialnego i administracji rządowej w województwie uczestniczył mgr Andrzej Jabłoński.
Konferencje, sesje, spotkania
8 kwietnia pracownicy archiwum wzięli udział w sesji naukowej z serii "Turystyka nostalgiczna" zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Humanistyczną TWP. Referat "Hugo Lemke – uczony i krajoznawca" wygłosiła dr Janina Kosman, natomiast prof. Kazimierz Kozłowski swoje wystąpienie poświęcił arcybiskupowi prof. Kazimierzowi Majdańskiemu – "Arcybiskup Kazimierz Majdański – budowniczy pomostów między Polakam, Żydami i Niemcami, rzecznik polsko-polskiego pojednania".
9 kwietnia w gmachu archiwum odbyło się spotkanie członków zarządu Szczecińskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Poświęcone było organizacji Dnia Kaszubskiego w Szczecinie, którego archiwum jest współorganizatorem.
16 kwietnia w zjeździe archiwistów sądowych odbywającym się w Szczecinie z referatem "Archiwa kancelarii tajnej – razem czy osobno" wystąpił dr Jan Macholak.
16 kwietnia odbyło się też w gmachu Archiwum Państwowego w Szczecinie spotkanie z uczestnikami zjazdu archiwistów sądowych. Dr Paweł Gut zaprezentował najciekawsze dokumenty związane z dziejami Pomorza Zachodniego.
20 kwietnia w archiwum miało miejsce spotkanie z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego, które odnosiło się do uczestnictwa naszej placówki w Dniach Pomorza Zachodniego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, które odbędą się 20 sierpnia w Greifswaldzie. Dyrektor archiwum dr Jan Macholak złożył wniosek do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o przyznanie Odznaki Gryfa Pomorskiego dyrektorowi Landesarchiv w Greifswaldzie dr. Martinowi Schoeblowi za wieloletnią owocną współpracę ze szczecińskim archiwum i nawiązywanie kulturowych kontaktów z regionem zachodniopomorskim.
26 kwietnia obchodzono 65. rocznicę przejęcia przez Polskę Szczecina. Oprócz oficjalnego złożenia kwiatów, w którym uczestniczyła zastępca dyrektora Maria Frankel, w telewizji regionalnej wyemitowano fragmenty filmu nakręconego z inicjatywy archiwum przed kilku laty o pierwszych dniach w powojennym Szczecinie.
6 maja otwarciu wystawy "Z powojennych dziejów Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim" towarzyszyła sesja naukowa poświęcona w szczególności zgromadzeniom zakonnym na Pomorzu Zachodnim. Jej organizatorami był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Archiwum Państwowe w Szczecinie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie. Referat poświęcony źródłom archiwalnym i fotograficznym dotyczącym wspomnianej problematyki wygłosił dyrektor Jan Macholak.
W dniach 7–8 maja odbył się Dzień Kaszubski w Szczecinie, którego współorganizatorem było Archiwum Państwowe w Szczecinie. W towarzyszącej temu wydarzeniu sesji naukowej pn. "Kaszubi zachodniopomorscy. Historia i kultura" odbywającej się w Zamku Książąt Pomorskich referaty wygłosili: prof. Kazimierz Kozłowski – "O potrzebie upowszechniania wiedzy i prowadzeniu badań o tradycji kaszubskiej na Pomorzu Zachodnim"; dr Jan Macholak, dr Paweł Gut – "Źródła do dziejów Kaszubów zachodniopomorskich w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie".
13 maja zastępca dyrektora Maria Frankel spotkała się z Rom
czytaj więcejOtwarcie Oddziału Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach
Data publikacji 14 listopada 2009
Data wydarzenia 2009-11-06
6 listopada 2009 r. w Międzyzdrojach Osiedle Biała Góra otwarto oddział Archiwum Państwowego, którego dotychczasową siedzibą, przez 44 lata był Stary Zamek w Płotach.
czytaj więcejObywatelski Komitet Porozumiewawczy Regionu Pomorze Zachodnie - panel dyskusyjny
Data publikacji 10 czerwca 2009

W dniu 9 czerwca 2009 r. w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbył się panel dyskusyjny z udziałem m.in. Andrzeja Milczanowskiego, Ewarysta Waligórskiego, Waldemara Gila i Michała Paziewskiego – postaci, które odgrywały istotną rolę w działalności Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego Regionu Pomorze Zachodnie
czytaj więcejSesja "Utworzenie i działalność Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego działającego w Szczecinie w latach 1989–1990"
Data publikacji 21 czerwca 2008
Data wydarzenia 2008-06-20

20 czerwca 2008 r. odbyła się w Archiwum Państwowym w Szczecinie sesja związana z utworzeniem i działalnością Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego działającego w Szczecinie w latach 1989–1990.
czytaj więcej