Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2020 / Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Hasłem przewodnim tegorocznych Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa jest „Korowód pokoleń”, zaś Europejskich Dni Dziedzictwa – „W drodze”. Od wielu lat Archiwum Państwowe w Szczecinie włącza się w tę inicjatywę proponując tematyczne wykłady. W tym roku z uwagi na zaistniałą sytuację nie mogliśmy zaprosić słuchaczy do naszej siedziby przy św. Wojciecha 13. Stąd trzy prelekcje przygotowane przez pracowników AP w Szczecinie zamieszczamy w internecie, wierząc, że dzięki temu dotrzemy do znaczenie szerszej publiczności, niż moglibyśmy kiedykolwiek gościć u siebie.

W ramach tegorocznych ZDD/EDD proponujemy opowieść o drodze polskich dzieci uprowadzonych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej celem ich wynarodowienia oraz o ich powojennej repatriacji. Historię tę zapisaną m.in. w dokumentach Polskiego Czerwonego Krzyża na przykładzie losów kilkorga dzieci opowiada kustosz Anna Kandybowicz.

Archiwista Maciej Bartoszek przybliża zawiłości ostatniej woli na przykładzie staropolskiego testamentu szlacheckiego Teodory Sapieżanki Tyszkiewiczowej, która za życia szczegółowo rozdysponowała swój majątek przekazując doczesne dobra swoim następcom w swoistym korowodzie pokoleń.

Trzecia odsłona to omówienie przez archiwistę Bartosza Sitarza materiałów prywatnych przekazanych do AP w Szczecinie, stanowiących istotne źródło do badań genealogicznych oraz obrazujących dzieje Polski i Pomorza Zachodniego. Przedmiotem omówienia B. Sitarza są materiały stanowiące źródło do badań historii rodzin osiadłych na Pomorzu Zachodnim po 1945 r.

Filmy będą dostępne od 7 września 2020 r. na kanale Archiwum Państwowego w Szczecinie na YouTube.

Realizacja filmów: Łukasz Szełemej

   

Data publikacji 7 września 2020