Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Wystawa Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648 - odsłona szczecińska

 

 

 

Informacje o wystawie ---> tutaj

 

Szczecińska odsłona wystawy „Sąsiedzi w Europie. Królestwo Polskie – Księstwo Pomorskie (1000–1648)

W salach Muzeum Narodowego w Szczecinie 18 maja nastąpiła druga odsłona prezentowanej już w Bibliotece Jagiellońskiej wystawy „Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie – Królestwo Polskie (1000–1648)”. Zorganizowana ona została dzięki projektowi „Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie – Królestwo Polskie 1000–1648. Budowanie tożsamości regionalnej poprzez prezentację historycznego dziedzictwa pomorskiego w Szczecinie i Greifswaldzie oraz promocja historii regionu na docelowych rynkach turystycznych (Kraków)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczypospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007–2013 (INTERREG IV A). W oficjalnym otwarciu uczestniczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko, wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, ks. abp Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Edward Włodarczyk, przedstawiciel Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie Marcel Bulla, konsul generalny RFN w Gdańsku Annette Klein, konsul honorowy RFN w Szczecinie Bartłomiej Sochański. Szczególnie licznie swoją obecność zaznaczyli przedstawiciele szczecińskich środowisk naukowych i artystycznych.

Na wystawie prezentowane są najstarsze oryginalne dokumenty pomorskie lub odnoszące się do stosunków polsko-pomorskich, w tym pergaminy, kartografika, stare druki, pochodzące głównie z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz Archiwum Krajowego w Greifswaldzie. Ponadto eksponowane są dokumenty z Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Archiwum Państwowego w Krakowie, Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa poświęcona jest miejscu Pomorza – kraju położonego na wschodnich krańcach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i zachodnich Królestwa Polskiego – w kontaktach politycznych, gospodarczych, kulturalnych i dynastycznych z tymi sąsiadami. Ekspozycja obejmuje problematykę chrystianizacji Pomorza, jego zależności lennej od Polski, Cesarstwa, Danii, Brandenburgii, ukazuje też próby uzyskania samodzielności politycznej w XVI i XVII wieku.

Ekspozycja „Sąsiedzi w Europie” nawiązuje do wcześniejszej wystawy „Królewski Kraków w Szczecinie”, prezentowanej w 2001 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, i jest efektem dużego zainteresowania pogłębianiem znajomości dziejów sąsiadujących regionów.

Kuratorem wystawy jest dr Paweł Gut, opracowania plastycznej koncepcji ekspozycji, materiałów promocyjnych oraz towarzyszącego jej katalogu podjął się prof. Andrzej Tomczak z Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

 

 

 

(fot. D. Witulski)

 

 

 

Data publikacji 11 maja 2012

Data wydarzenia 2012-05-18