Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Materiały archiwalne on-line

Skany materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży. Spotkanie w Ekspozyturze Archiwum Państwowego w Strzmielu

W piątek, 19 maja, ekspozyturę archiwum w Strzmielu odwiedzą przedstawiciele gazetek szkolnych, ukazujących się w powiecie łobeskim. Będzie to część dwudniowych powiatowych warsztatów dziennikarskich, organizowanych przez Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Resku, „Głos Budy” – gazetkę, która ukazuje się w tamtejszym gimnazjum, i jej opiekunkę, panią Elżbietę Kuc. Warsztaty dofinansowuje Starostwo Łobeskie, a współorganizatorem jest „Kurier Szczeciński”, który od 2000 roku prowadzi stały konkurs „Szkolny Pulitzer”, przeznaczony dla gazetek szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Zakończenie jednego z takich konkursów oraz wręczenie nagród kilka lat temu nastąpiło w Archiwum Państwowym w Szczecinie.

Pierwszy dzień warsztatów wypełnią spotkania z dziennikarzami mediów łobeskich i „Kuriera Szczecińskiego”, przedstawicielami reskiego gimnazjum, władz miasta i gminy, powiatu łobeskiego oraz organizacji i stowarzyszeń, zajmujących się dziejami „powiatu Borcków”, czyli ziemi łobeskiej. Drugiego dnia zaplanowany jest objazd studyjny, podczas którego uczestnicy warsztatów odwiedzą różne miejsca związane z dziejami regionu, losami dziedzictwa kultury i perspektywami przyszłości. Będą więc m.in. w ekspozyturze archiwum w Strzmielu, Starogardzie Łobeskim i Wysiedlu, gdzie poznają problemy dziedzictwa, zapoznają się z samą historyczną budowlą, jej losami i przechowywanymi tam archiwaliami związanymi z dziejami Pomorza Zachodniego. Przewodnikami po losach dziedzictwa będą Lidia Lalak-Szawiel i Czesław Szawiel, regionaliści i nauczyciele z Łobza.

Materiały, zabrane podczas warsztatów będą podstawą relacji, wywiadów i reportaży, które ukażą się w gazetkach szkolnych.

Data publikacji 15 maja 2017