Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Materiały archiwalne on-line

Skany materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie

czytaj więcej

100-lecie powołania państwowej sieci archiwalnej

100-lecie powołania państwow

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Spotkanie ze świadkami historii

4. i 5. lutego w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbyło się spotkanie ze świadkami historii – Panią Zofią Wojewnik (prezes Związku Sybiraków Oddział w Szczecinie) oraz Panią Anielą Bandżmierą, które podzieliły się wspomnieniami sprzed 80 lat kiedy jako dzieci wraz rodzinami zostały wywiezione na Syberię. W tym roku mija 80. rocznica masowych sowieckich deportacji Polaków na Syberię. Według szacunków wywieziono wówczas około 140 tys. polskich obywateli, wielu z nich nie przeżyło drogi, umierając w czasie transportu w dramatycznych warunkach z wyczerpania i głodu. Wielu nigdy nie wróciło nigdy do kraju, pozostając na zawsze „na nieludzkiej ziemi”.

O tych tragicznych wydarzeniach, których skutki zaważyły na życiu Pani Aniela i wszystkich Sybiraków, a widzianych z perspektywy dziecka opowiedziała Pani Aniela Bandżmiera, która wraz z rodziną po 7 latach zesłania, wróciła do Polski. Rodzina po powrocie trafiła na Pomorze Zachodnie osiedlając się w Łobzie. O tym dowiedziała się młodzież ze szczecińskich Liceów Ogólnokształcących IX i III, słuchając relacji Pani Anieli.

Archiwum Państwowe w Szczecinie rozpoczęło w zeszłym roku przejmowanie dokumentacji Związku Sybiraków Oddział w Szczecinie. Tym samym ta dokumentacja jest zabezpieczona dla pamięci przyszłych pokoleń.

 

Fot. Dariusz Witulski

Data publikacji 10 lutego 2020