Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Spotkanie z członkami i sympatykami Zachodniopomorskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

W dniu 26 listopada 2019 r. Archiwum Państwowe w Szczecinie miało przyjemność gościć w swoim gmachu kilkunastoosobową grupę przedstawicieli Zachodniopomorskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie. Spotkanie zorganizowana w ramach zawartego porozumienia o współpracy ze Stowarzyszeniem z dnia 11 czerwca 2019 r.

Uczestników spotkania przywitał Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk, który przedstawił rolę jaką spełnia archiwum państwowe w pielęgnacji i zachowaniu świadectw historii dla obecnych i przyszłych pokoleń szczecińskiego i ogólnopolskiego społeczeństwa. Następnie pracownicy Archiwum Państwowego w Szczecinie wysłuchali referatu p. Henryka Krudosa na temat historii powstania i uformowania się Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie. Kolejnym punktem spotkania było omówienie przez pracowników Oddziału V Archiwum Państwowego w Szczecinie, Bartosza Sitarza oraz Kamila Białego historii i najważniejszych obszarów działalności szczecińskiego archiwum państwowego. Ponadto zaprezentowano dokumentacje wytworzoną przez szczeciński Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, wraz z częścią materiałów przyjętych przez Archiwum Państwowe w Szczecinie z Zachodniopomorskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Spotkanie zakończyło się wystąpieniem pracowników Oddziału IV, Agnieszki  Mazurkiewicz oraz konserwatora Grażyny Lupy, w trakcie którego przedstawiono techniki stosowane w celu zabezpieczania dokumentacji przed jej uszkodzeniem, wraz z udzieleniem dla uczestników spotkania praktycznych porad w tym zakresie.    

Spotkanie przebiegło w otwartym charakterze dialogu oraz dyskusji, w trakcie których możliwe było wysłuchanie wojennych i powojennych losów oraz osobistych relacji uczestników spotkania.

 

Podczas spotkania zaprezentowano projekt realizowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i podzielenie się z nami swoimi doświadczeniami oraz relacjami.

 

   

Data publikacji 6 grudnia 2019