czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Spotkanie autorskie w Międzyzdrojach

Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na spotkanie z autorami i promocję publikacji "Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin. Ludzie i działalność (1981) 1989-2023", która odbędzie się 22 maja b.r.

Kiedy: 22 maja 2024, godz. 18.00
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego, Plac Ratuszowy 1, Międzyzdroje
 
Spotkanie uświetni występ artystyczny młodego duetu wokalno-instrumentalnego. Po promocji książki będzie można otrzymać jej bezpłatne egzemplarze (liczba ograniczona).
 

O publikacji

Publikacja stanowi owoc współpracy pomiędzy Archiwum Państwowym w Szczecinie a Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) Okręg Szczecin. Powstała na podstawie materiałów wytworzonych przez Okręg, częściowo przekazanych już do naszego zasobu, uzupełnionych fotografiami i dokumentami ze zbiorów prywatnych: Zygmunta Piotra Cywińskiego, Danuty Szyksznian, Bogusława Borysowicza, Amelii Koryckiej.

Autorami pracy są: Bartosz Sitarz (AP Szczecin) i Jolanta Szyłkowska (ŚZŻAK).

Środowisko akowskie w Międzyzdrojach

Międzyzdroje zajmują w środowisku weteranów Armii Krajowej szczególne miejsce. Przypomnijmy, że to właśnie tu w latach 1992-2016 odbywały się Zjazdy Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej, przyjeżdżających z kraju i z zagranicy. W mieście znalazło się wiele upamiętnień związanych z Armią Krajową, w tym odsłonięty 4 października 2016 r. przed kościołem parafialnym pw. św. Piotra Apostoła Pomnik Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej. W kolejnych latach w Międzyzdrojach świętowano również Dzień Żołnierza Kresowego Armii Krajowej (2017-2019), a także odbywały się kolejne edycje akcji "Wakacje dla Bohatera" (2020-2022).
 
Z kolei w Świnoujściu w latach 1989-2012 prężnie działało koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Owocem jego funkcjonowania jest szereg pomników i tablic pamiątkowych w przestrzeni miasta, wiele podejmowanych inicjatyw rocznicowych, patriotycznych i edukacyjnych.
 

Data publikacji 13 maja 2024