Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Materiały archiwalne on-line

Skany materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Przekazanie sztandaru Duszpasterstwa Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki

18 grudnia 2019 r. nieformalna grupa stanowiąca Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki przekazała do Archiwum Państwowego w Szczecinie swój historyczny sztandar pieczołowicie dotąd przechowywany w prywatnym mieszkaniu. Sztandar został ufundowany z prywatnych składek już po stanie wojennym. Ze względu na represje dotykające opozycjonistów, był przez lata ukrywany. Na sztandarze jest wizerunek orła w złotej koronie oraz napis Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. księdza Jerzego Popiełuszki na tle litery V.

Szczecińskie Duszpasterstwo Ludzi Pracy powstało w 1984 roku, a od 1986 roku nosiło imię ks. Jerzego Popiełuszki. Opiekował się nim ksiądz Andrzej Steckiewicz z kościoła św. Stanisława Kostki w Szczecinie, wokół którego skupiała się część środowisk opozycyjnych.

Sztandar, traktowany przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy jako ich symbol i swoista relikwia, nadal będzie uświetniał uroczystości patriotyczne, jako że wedle zawartej z Archiwum Państwowym w Szczecinie umowy przekazania, będzie on przez Archiwum użyczany.

Stanowi wspaniałe uzupełnienie zbiorów przekazanych do Archiwum przez byłych działaczy opozycji demokratycznej, m.in. pojawia się na wielu zdjęciach z lat 80. XX w. wykonanych przez p. Jarosława Kaczorowskiego podczas m.in. manifestacji, Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę, mszy za Ojczyznę. Zdjęcia te m.in. znalazły się w albumie wydanym przez Archiwum Państwowe w Szczecinie w bieżącym roku zatytułowanym „Od PRL do III RP. Szczecińskie lata przełomu w obiektywie Jarosława Kaczorowskiego i Pawła Woźniaka”.

O wydarzeniu w mediach: Radio Szczecin, szczecin.tvp.pl, dzieje.pl, niezależna.pl, 24kurier.pl, Radio Maryja

 
   

 

Data publikacji 20 grudnia 2019