Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Poznaliśmy laureatów konkursu poświęconego 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej

Dla uczczenia 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej Archiwum Państwowe w Szczecinie i Kuratorium Oświaty w Szczecinie zorganizowały konkurs wiedzy historycznej dla uczniów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych pn. „Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku”.

Celem organizatorów było również pogłębienie wiedzy o Armii Krajowej, kultywowanie wartości i ideałów Polskiego Państwa Podziemnego oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim. Do szkolnego przystąpili uczestnicy z 36 zachodniopomorskich placówek oświatowych. 17 lutego br. w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie rozpoczął się finał wojewódzki, w którym udział wzięło 42 laureatów etapu szkolnego. Ich zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu opracowanego przez pracowników naukowych Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Przed ogłoszeniem wyników Zachodniopomorska Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza odczytała list Ministra Edukacji i Nauki Przmysława Czarnka skierowany do uczestników konkursu. Następnie odbyło się spotkanie młodzieży z Jolantą Szyłkowską, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, które moderował Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk. Pani Prezes opowiadała m.in. o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej, tych których życiowe ścieżki zawiodły na Pomorze Zachodnie.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Cezary Wydmuch, Zespół Szkół nr 1 w Szczecinku.

II miejsce: Jakub Kuleta, I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinku oraz Marcel Jałowiec, Liceum Ogólnokształcące „Zdroje” w Szczecinie.

III miejsce: Julia Bilińska, Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim.

IV miejsce: Jakub Surudo, Liceum Ogólnokształcące w Gryficach.

V miejsce: Krzysztof Rosiak, Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie.

VI miejsce: Sławomir Bartkowiak (XI Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie), Marta Erdmann (I Liceum Ogólnokształcące w Dębnie), Filip Kałużyński (XIV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie) oraz Miłosz Witaszek (Liceum Ogólnokształcące w Gryficach)

Konkurs objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

 

Fot. Marek Lupa (Archiwum Państwowe w Szczecinie) 

Data publikacji 18 lutego 2022