Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Ogólnopolska konferencja naukowa pn. Nie zapomnijcie tamtych dni. 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”

17 września 1980 r. przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich przyjęli statut, w którym ustalono, że powstanie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. W 40. rocznicę tych wydarzeń, 17 września w Szczecinie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pn. Nie zapomnijcie tamtych dni. 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Organizatorem konferencji są Archiwa Państwowe, gospodarzem – Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Celem konferencji jest: uczczenie 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, utworzenia NSZZ „Solidarność”, podjęcie refleksji nad dziedzictwem Sierpnia ’80 z udziałem naukowców i świadków historii, zanalizowanie stanu materiałów archiwalnych, dotyczących „Solidarności”. W programie konferencji przewidziano cztery moduły: Geneza, idee i dziedzictwo „Solidarności”; Sierpień ’80. Case study; Szczeciński Sierpień ’80 po 40. Latach; Źródła do badań na dziejami „Solidarności”; Dyskusja ze świadkami historii. Jest to element większego projektu przygotowanego przez Archiwa Państwowe – „Nie zapomnijcie tamtych dni. Źródła do dziejów NSZZ Solidarność w zasobie Archiwów Państwowych”, na który składają się: wystawa, konferencja i dwie publikacje. Dlatego w trakcie konferencji zostanie omówiona wystawa, dotycząca „Solidarności” w dokumentach archiwów państwowych, opracowana przez Archiwum Państwowe w Białymstoku, dostępna dla publiczności do 30 września br. na Jasnych Błoniach w Szczecinie oraz publikacja pt. Źródła do dziejów NSZZ Solidarność w archiwach państwowych, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Gorzowie Wlkp.

Konferencja odbywa się w warunkach reżimu sanitarnego, dlatego zapraszamy do śledzenia obrad konferencji online 17 września br. od godziny 9.00 na profilu na Facebooku Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz kanale na YouTube Archiwów Państwowych.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Data publikacji 14 września 2020