Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Oficjalne przekazanie spuścizny Krystyny Łyczywek

W środę 11 maja odbyło się oficjalne przekazanie spuścizny Krystyny Łyczywek przez reprezentującą Rodzinę p. Ewę Łyczywek-Pałkę.

Pani Krystyna Łyczywek z wykształcenia była romanistką, tłumaczką literatury francuskiej, a poza tym mistrzynią fotografii, harcerką Szarych Szeregów, łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego, pionierką Szczecina, społeczniczką i można by jeszcze wymieniać długo. Była to postać wielowymiarowa, niezwykle aktywna artystycznie i społecznie. Z zamiłowania i pasji fotograficzka, która pozostawiła wspaniały dorobek aktowy, publicystyczny i artystyczny. Część Kolekcji Krystyny Łyczywek była przekazywana do Archiwum Państwowego w Szczecinie, sukcesywnie przez Nią samą. Obecnie kolekcja ta jest uzupełniana o kolejne dokumenty życia i działalności Pani Krystyny Łyczywek. Dokumentacja ta układa się w spuściznę obrazującą całokształt działalności p. K. Łyczywek. Są to bardzo różnorodne materiały archiwalne, nie tylko fotografie, ale też dokumenty, wycinki prasowe, zaproszenia, plakaty, dokumentacja wystaw, kroniki, odznaczenia, pamiątki, nagrody i inne.

Warto też wspomnieć, że w Archiwum zabezpieczono Spuściznę Romana Łyczywka, męża p. Krystyny, równie ważnej postaci powojennego Szczecina – harcerza, uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, prawnika, publicysty, pisarza, działacza samorządu adwokackiego, nauczyciela akademickiego.

I w ten oto sposób zabezpieczona zostaje pamięć o ludziach i ich dokonaniach.

 

Fot. Anna Cichy

Data publikacji 12 maja 2022