czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Król Danii Fryderyk X oglądał dokumenty z naszego zasobu!

Rzadko w historii się zdarzało, by Szczecin odwiedzały głowy innych państw. W dniach 1-2 lutego 2024 r. złożył wizytę w Szczecinie (a wcześniej w Warszawie) król Danii Fryderyk X. Warto podkreślić, że Polskę wybrał jako cel swej pierwszej podróży zagranicznej, zaledwie 3 tygodnie po objęciu tronu.

W trakcie spotkania w Willi Lentza król Fryderyk X miał okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Szczecinie, o której oprowadził prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
 
Na wystawie znalazły się dokumenty dotyczące stosunków duńsko-pomorskich na przestrzeni wieków:
  • zapiska obituarna (pośmiertna) zawierająca dokładną datę śmierci wywodzącego się z dynastii Gryfitów i urodzonego w Darłowie Eryka VII (1382-1459), króla Danii (1396–1439), Norwegii i Szwecji oraz księcia słupskiego i stargardzkiego.
    Przez długi czas w historiografii dokładna data śmierci króla nie była znana. Udało się ją ustalić dopiero w 2016 r. naszemu pracownikowi dr. Radosławowi Pawlikowi, który analizując dokumenty Kapituły Katedralnej w Kamieniu Pomorskim ustalił, iż Eryk VII zmarł 23 maja 1459 r.
  • kontrakt małżeński miedzy Zofią, córką księcia pomorskiego Bogusława X, a księciem Fryderykiem Holsztyńskim, późniejszym (w latach 1523-1533) królem Danii Fryderykiem I, podpisany w Wismarze 6 czerwca 1518 r.
a także odnoszące się bezpośrednio do Danii materiały kartograficzne:

  • barwny plan stolicy Danii – Kopenhagi - z lotu ptaka od strony północno-zachodniej, ok. 1730 r.
  • sztych przedstawiający Kopenhagę, wykonany przez Erika Dahlberga, pochodzący z dzieła „O czynach króla szwedzkiego Karola Gustawa X" wydanego w Norymberdze w 1696 r.

Wystawę przygotowali: dr Kamil Biały, dr hab. Paweł Gut, dr Radosław Pawlik.

Krótki materiał na temat wizyty w Willi Lentza, w tym także przygotowanej przez nas wystawy, przygotowała TVP3 Szczecin.

Data publikacji 5 lutego 2024