Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz. Spotkanie ze świadkami historii

 

 

 

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

oraz odbudowy polskiej państwowości

 

3 kwietnia br., w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbędzie się sesja popularno-naukowa pn. Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk oraz Prezes Fundacji Polskich Wartości pan Wojciech Woźniak.

Spotkanie skierowane jest do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych ze Szczecina i Świnoujścia oraz z powiatów: polickiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, stargardzkiego.

W 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz – wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. „Sejm, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie”, ustanowił rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Poprzez nasze przedsięwzięcie chcielibyśmy również przypomnieć o wkładzie mieszkańców naszego regionu w walce o wolność i godność dla siebie samych i dla następnych pokoleń.

Prelegentami podczas sesji będą:

  • Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, który wprowadzi uczestników w atmosferę lat 80. XX w., narodzin i karnawału „Solidarności”, tragicznego czasu stanu wojennego oraz trudnej drogi do transformacji ustrojowej 1989 r. Na tym tle zostanie przybliżona postać oraz dokonania jednej z kobiecych ikon „Solidarności” pani Anny Walentynowicz. Podczas wykładu zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie fotografie byłego działacza opozycyjnego pana Jarosława Kaczorowskiego oraz Pawła Woźniaka.
  • Ewa Naklicka i Łucja Plaugo – byłe działaczki opozycyjne. Rozmowę ze świadkami historii poprowadzi dr Michał Siedziako (Oddział IPN w Szczecinie).

W Roku Anny Walentynowicz pragniemy podkreślić rolę kobiet, które zostawiły swój ślad na polskich i szczecińskich drogach do niepodległości, które zapisały się na kartach naszej historii, ale także tych, które nie były na eksponowanych pozycjach, ale wspierały swoich bliskich w walce o wolność, godność i prawa człowieka. Przypomnieć postaci z dalszych szeregów, wywodzące się także z rodzin o opozycyjnych rodowodach, takich które miały odwagę włączyć się w walkę o wolność, które ofiarnie ponosiły konsekwencje swoich niezłomnych postaw.

Mamy nadzieję, że przyłączą się Państwo do podjętych przez nas działań.

Poniżej zamieszczamy formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 kwietnia br.

 

 

Sesja popularno-naukowa

Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz

 

I. Organizatorzy: Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Fundacja Polskich Wartości.

 

II. Grupa docelowa: uczniowie szkół średnich, przedstawiciele środowiska opozycji antykomunistycznej w PRL, dziennikarze.

 

III. Miejsce i termin: Sala Rycerska w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, 3 kwietnia 2019 r., godz. 10.00.

 

IV. Program.

1. 10.00-10.10    Powitanie.

2. 10.10–10.30  Anna Walentynowicz – ikona „Solidarności” (dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk).

3. 10.30–11.30   Dyskusja z udziałem byłych działaczek opozycji demokratycznej pp. Łucji Plaugo i                              Ewy Naklickiej (moderacja – dr Michał Siedziako, Oddział IPN w Szczecinie)

4. 11.30–11.45     Pytania z sali.

5. 11.45–12.00     Podsumowanie.

 

Serdecznie zapraszamy

 

 

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Data publikacji 12 marca 2019