Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

I Filmowa Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Szczecinie

Archiwum Państwowe w Szczecinie serdecznie zaprasza 19 maja 2012 r. na I Filmową Noc Muzeów Szczecin sprzed lat.

Archiwum Państwowe w Szczecinie

ul. św. Wojciecha 13, 18.00–22.00

sala im. B. Tuhana-Taurogińskiego (parter, wejście limitowane)

18.00 Prezentacja mulitmedialna: „Wizyty cesarza Wilhelma w Szczecinie“ inspirowana filmem  „Seine Majestät Kaiser Wilhelms II. passiert am 4.Mai 1897 die Landungsbrücke der Vulkanwerft in Stettin”.

Prezentacja filmu: „Sąsiedzi w Europie” towarzyszącego wystawie pt. „Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648”.

Prezentacja filmu: „Sąsiedzi w Europie” towarzyszącego wystawie pt. „Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648. Budowanie tożsamości regionalnej poprzez prezentację historycznego dziedzictwa pomorskiego w Szczecinie i w Greifswaldzie oraz promocja historii regionu na docelowych rynkach turystycznych (Kraków)” współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) na lata 2007–2013 (INTERREG IV A). 

19.00 „Szczecin pierwsze dni” (37 min.)

20.00 „Nasz Szczecin” (21 min.)

21.00 „Etiuda szczecińska” (26 min.)

Film pt. „Szczecin pierwsze dni”, został zrealizowany w drugiej połowie lat 60-tych XX w. na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. W filmie wykorzystano materiały z archiwum tego Towarzystwa oraz zdjęcia archiwalne Polskiej Kroniki Filmowej ukazujące pionierskie lata Szczecina. Na filmie można zobaczyć ujęcia unikalne, ale także bardzo znane od wielu lat funkcjonujące w świadomości szczecinian. Film dokumentalny na szpuli 16 mm, czarno-biały, j. pol., 37 min. 

Nasz Szczecin” to polski film dokumentalny z 1969 r. na szpuli 16 mm, barwny, czas: 21 min. Film zrealizowany na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Szczecina przez Wytwórnię Filmów Sportowych i Turystycznych „Sportfilm”. Ukazuje społeczno-gospodarcze życie miasta od okresu pionierskiego poprzez różne dziedziny życia tj. przemysł, gospodarkę, szkolnictwo wyższe, budownictwo, sport. 

Etiuda szczecińska” barwny film na szpuli 16 mm wyprodukowany przez Oddział Miejski PTTK, Wojewódzki Dom Kultury i WKKFiT w 1971 r., j. polski, czas: 26 min. Film promujący region zachodniopomorski, jego historię, zabytki, osiągnięcia. Przedstawiający Szczecin i Pomorze Zachodnie jako miejsce, na którym tradycja splata się ze współczesnością, stwarzając liczne możliwości aktywnego i konstruktywnego spędzania czasu.

 

I Filmowa Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Szczecinie

19 maja 2012 r. Archiwum Państwowe w Szczecinie po raz pierwszy uczestniczyło w tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów, organizując w jej ramach I Filmową Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Zaplanowano m.in. prezentację filmu „Sąsiedzi w Europie” towarzyszącego wystawie pt. „Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648”. Ponadto wyświetlono 3 filmy dokumentalne zapisane na taśmie filmowej 16 mm, tj. „Szczecin pierwsze dni”, „Nasz Szczecin” oraz „Etiuda szczecińska”. Filmy te zrealizowano w drugiej połowie lat 60-tych XX w. na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Wykorzystano w nich archiwalne materiały tegoż towarzystwa oraz fragmenty Polskich Kronik Filmowych. Na filmach można zobaczyć unikatowe ujęcia z pionierskich lat Szczecina, a także miasto w kontekście społeczno-gospodarczym, kulturalnym, rozwoju szkolnictwa wyższego. Powstały celem promocji Szczecina oraz regionu zachodniopomorskiego. Przedstawiają Szczecin i Pomorze Zachodnie jako miejsce, na którym tradycja splata się ze współczesnością. Pokazy, odbywające się w kameralnej sali w gmachu Archiwum, cieszyły się zainteresowaniem szczecinian. Ogółem wzięło w nich udział ok. 300 osób. Krótka relacja ze spotkania oraz wywiad z dyrektorem Janem Macholakiem i mgr Igą Bańkowską wyemitowana została w programie regionalnym.

 

 

 

 

 

 

Data publikacji 11 maja 2012

Data wydarzenia 2012-05-19