Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Gra miejska w Międzyzdrojach

W sobotę 21 sierpnia 2021 r. w Międzyzdrojach odbyła się druga edycja gry miejskiej pt. „Czytelnik na tropie książki” zorganizowana przez Gminę Międzyzdroje, Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach oraz X Szczep „Gniazdo” ZHP w Międzyzdrojach. Również Oddział Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach włączył się w organizację  tego wydarzenia.

W zabawie wzięły udział rodziny z dziećmi – zarówno mieszkańcy Gminy Międzyzdroje, jak i turyści. Grupy miały za zadanie odnaleźć 14 punktów ukrytych na terenie Międzyzdrojów związanych historycznie i turystycznie z gminą oraz wykonać wyznaczone przez organizatorów zadania.

Stoisko międzyzdrojskiego Oddziału Archiwum, pełniące funkcję jednej ze stacji gry, zlokalizowane było na promenadzie w pobliżu mola. Archiwiści dla uczestników zabawy przygotowali dwa zadania. Pierwsze polegało na rozwiązaniu historyczno-archiwalnej krzyżówki, drugie na zapisaniu swojego imienia dawnym pismem niemieckim (neogotyckim) za pomocą pióra ze stalówką. Mimo niezliczonej liczby kleksów wszystkie drużyny wykazały się kaligraficznymi uzdolnieniami i otrzymały pieczątkę potwierdzającą wykonanie zadania.

Ponadto każda zainteresowana archiwalnym stoiskiem osoba mogła zdobyć – wykonując kaligraficzne zadanie – jedną z wydanych ostatnio przez Archiwum Państwowe w Szczecinie kart pocztowych. Są to wybrane fotografie z lat 60. i 70 XX w. świetnego zachodniopomorskiego fotoreportażysty Pana Andrzeja Ryfczyńskiego, który swą ogromną spuściznę, liczącą ok. 250 tys. klatek negatywów, przekazał do Oddziału Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach.

 

Fot: AP w Szczecinie Oddział w Międzyzdrojach.

Data publikacji 27 sierpnia 2021