Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Finał konkursu „Wojna polsko-bolszewicka 1919–1921”

25 lutego br., w salach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się finał konkursu wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego pn. „Wojna polsko-bolszewicka 1919–1921”. Jego organizatorami byli Zachodniopomorska Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk.

Celem tego konkursu było upamiętnienie Bitwy Warszawskiej w jej setną rocznicę przypadającą na 2020 rok, który przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Bitwy Warszawskiej. Organizatorzy chcieli popularyzować wśród młodzieży zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych wiedzę historyczną na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z wojną polsko-bolszewicką, umożliwić uczniom lepsze zrozumienie doniosłych i przełomowych wydarzeń historycznych w dziejach Polski oraz rozbudzić w nich głód tej wiedzy, chęć dążenia to poszukiwań informacji o tamtych wydarzeniach i bohaterach. Zachodniopomorskiemu Kuratorowi Oświaty i Dyrektorowi AP w Szczecinie zależało także, by uczniowie otrzymali rzetelną wiedzę o Tych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Ojczyźnie.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim. Do etapu szkolnego, który odbył się  25 stycznia br., zgłosiło się 37 szkół z naszego województwa. Do etapu wojewódzkiego konkursu zakwalifikowało się 51 uczniów z 23 szkół.

Komisja Konkursowa w składzie: dr hab. Paweł Gut (przewodniczący), dr Kamil Biały, Michał Knitter, dr Janina Kosman, dr Radosław Pawlik wyłoniła Laureatów.

I miejsce:

  • Szlagowski Mikołaj, XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.

II miejsce:

  • Koprowski Aleksander, IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie,
  • Bartkowiak Sławomir, XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.

III miejsce:

  • Wojciechowski Ziemowit, Technikum Zawodowe „Zdroje” w Szczecinie,
  • Misztal Roksana, Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim.

Wyróżnienia:

  • Sawalski Eryk, Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu,
  • Krauze Kacper, I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Elżbiety w Szczecinku,
  • Guz Dariusz, Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim,
  • Ordak Patryk, Zespół Szkół nr 1 w Koszalinie.

Podczas uroczystości, zorganizowanej w Auli WT US, nagrody laureatom wręczyli organizatorzy konkursu. Gospodarzem wydarzenia był metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp. Andrzej Dzięga. List do uczestników przedsięwzięcia skierował Minister Edukacji i Nauki.

„Wojna polsko-bolszewicka 1919–1921” to kolejny projekt edukacyjny zrealizowany w ramach, podpisanego w październiku 2019 roku, porozumienia o współpracy pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Archiwum Państwowym w Szczecinie.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym przez Wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Patronat medialny objęło Polskie Radio Szczecin.

 

Relacja Radia Szczecin

 

 

 

Fot. Anna Cichy

Data publikacji 26 lutego 2021