Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Finał konkursu „Legiony Polskie we Włoszech”

19 stycznia br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Szczecinie odbył się finał konkursu „Legiony Polskie we Włoszech”, którego organizatorami byli Zachodniopomorska Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof  Kowalczyk.

Patronat Honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

O konkursie

Konkurs historyczny „Legiony Polskie we Włoszech”, związany jest z przypadającą w 2022 r. dwusetną rocznicą śmierci Józefa Wybickiego i 225-leciem powstania „Mazurka Dąbrowskiego”.

To kolejne przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowane w ramach, podpisanego w październiku 2019 roku, porozumienia o współpracy pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Archiwum Państwowym w Szczecinie.

Celem konkursu jest m.in.  popularyzacja wśród młodzieży wiedzy historycznej na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z Legionami Polskimi we Włoszech, krzewienie wiedzy o losach polskiego społeczeństwa w epoce porozbiorowej, zwłaszcza rozwijaniu czynu niepodległościowego i postaw patriotycznych oraz o dążeniu do odbudowy niepodległego państwa polskiego.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W etapach szkolnych, zorganizowanych 12 grudnia 2022 r., wyłonionych zostało 30 laureatów, którzy zostali zakwalifikowani do wojewódzkiego etapu konkursu.

Materiały i źródła służące uczniom i nauczycielom do przygotowania się do konkursu oraz testy konkursowe etapów szkolnych i wojewódzkich zostały przygotowane przez pracowników Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Laureaci konkursu

Komisja Konkursowa (w składzie: dr hab. Paweł Gut – przewodniczący, dr Kamil Biały, dr Radosław Pawlik) wyłoniła laureatów konkursu.

I miejsce:

  • Pavlo Kostiuk, I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze

II miejsce:

  • Sara Burnas, V Liceum ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Szczecinie

III miejsce:

  • Aleksandra Gurdak, II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie

IV miejsce:

  • Adrian Teliczan, II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie

V  miejsce (ex aequo):

  • Julian Krzyżanowski, II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie
  • Jakub Kuleta, I Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku

VI  miejsce:

  • Marcel Jałowiec, Liceum Ogólnokształcące w Centrum Edukacji Zdroje w Szczecinie

Wszystkim nagrodzonym, a także pozostałym uczestnikom, serdecznie gratulujemy wiedzy, zaangażowania i zainteresowania historią Polski oraz życzymy dalszych sukcesów w edukacji.

Zarówno finaliści konkursu, jak i obecni ze swymi uczniami nauczyciele, mieli również okazję zwiedzić budynek Archiwum (bibliotekę, magazyn, pracownię konserwacji), gdzie zobaczyli także kilka przykładowych dokumentów i ksiąg z naszego zasobu.

Galeria zdjęć

Fot. Anna Cichy

   

Data publikacji 20 stycznia 2023