Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 – Smaki dziedzictwa. Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2021 – Skarbiec Pamięci.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 – Smaki dziedzictwa

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2021 – Skarbiec Pamięci

 

 

 

 

Już od, można napisać, wielu lat odbywają się w Zachodniopomorskiem Europejskie Dnia Dziedzictwa i ich regionalna odsłona – Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa, koordynowane w regionie przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Tradycyjni przez cały wrzesień odbywają się liczne przedsięwzięcia - wykłady, spotkania, sesje wyjazdowe i objazdowe, warsztaty, których tematyka wpisuje się w corocznie zmieniające się myśli przewodnie tych wydarzeń. W obchody włączają się nie tylko instytucje, ale także inicjatywy oddolne, stowarzyszenia, regionaliści, pasjonaci, społecznicy. Wszystko dla poznania i przybliżenia dziedzictwa kulturowego małych ojczyzn, regionów i szerzej wspólnego europejskiego dorobku kulturowego.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tegorocznych EDD/ZDD.

 

Archiwum Państwowe w Szczecinie (uczestniczące w EDD od 2007 r.), po raz drugi, zaprasza do obejrzenia i wysłuchania wykładów online, których premiera odbędzie się na kanale AP w Szczecinie na YT i na archiwalnym profilu na FB odpowiednio:

 

– 20.09. – kustosz Anna Kandybowicz - "Klasa zachowuje się nieodpowiednio". Akta szkolne odzwierciedleniem swoich czasów.

Na filmie "Klasa zachowuje się nieodpowiednio". Akta szkolne odzwierciedleniem swoich czasów – kustosz Anna Kandybowicz przybliża akta szkolne z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, będące istnym skarbcem pamięci wielu pokoleń uczniów i nauczycieli. To nie tylko akta administracyjne szkół, ale także tradycyjne dzienniki książkowe, z ocenami, uwagami, frekwencją, tematami lekcji i porządkiem roku szkolnego. Są to również świadectwa, kroniki szkolne, tableau. Materiały te to skarbnica wiedzy o życiu społeczności szkolnych i lokalnych, rozgrywającym się na tle ówczesnych uwarunkowań społecznych i politycznych.

 

 

 

– 22.09. - dr hab. Paweł Gut – „Gęsina, baranina... Przysmaki z pomorskiej kuchni" 

W prezentowanym filmie dr hab. Paweł Gut przybliża pokrótce, dosłownie od kuchni, historię rozwoju pomorskiej sztuki kulinarnej.

 

 

 

 

– 24.09. również dr hab. Paweł Gut przedstawi historię szczecińskich specjałów - paprykarza i pasztecika https://youtu.be/mpxg8palms0

Ponownie dr hab. Paweł Gut tym razem przypomina historię dwóch szczecińskich specjałów, znajdujących się na Liście Produktów Tradycyjnych Województwa Zachodniopomorskiego –paprykarza i pasztecika.

 

 

Data publikacji 16 września 2021