Archiwum Państwowe w Szczecinie
Za nami pierwszy dzień Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa!
Szlaki nieoczywiste. Wędrówki dalekie i bliskie w świecie książek i dokumentów – taki był temat przewodni spotkania, które odbyło się 10 września 2024 r.
Tego dnia nasz zasób wzbogacił się o dwie niezmiernie ciekawe spuścizny – Bogusława Borysowicza oraz Jana Matury. Podpisania umów przekazania dokonali odpowiednio – Anna Kolmer, przewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” oraz syn Jana Matury, Jakub – a z naszej strony dyrektor dr hab. Krzysztof Kowalczyk.
Następnie zgromadzeni goście mogli wysłuchać dwóch prelekcji poświęconych wędrówkom nieoczywistym, bowiem odbywanym na przestrzeni dziejów przez… książki i archiwalia. Wygłosili je dr Janina Kosman oraz dr hab. Paweł Gut.
O spuściznach
Bogusław Borysowicz – powstaniec warszawski, członek Koła Powstańców Warszawskich w Szczecinie od 1981 r.; wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”, kronikarz szczecińskiego i polskiego rybołówstwa dalekomorskiego, współtwórca receptury paprykarza szczecińskiego.
W jego spuściźnie znalazła się m.in. dokumentacja pracy zawodowej, działalności społecznej i kombatanckiej, dyplomy, medale i odznaczenia, niezwykle szczegółowe opracowania autorskie dotyczące polskiego rybołówstwa dalekomorskiego (opatrzone licznymi fotografiami), artykuły i gazety z branży rybackiej, pamiątki z przedsiębiorstwa „Gryf”- proporczyki, wpinki, medale pamiątkowe, pieczątki zakładowe, a nawet… firmowe karty do gry.
Jan Matura – regionalista, społecznik, nauczyciel, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, autor książek i artykułów o historii Polic i okolicznych miejscowości, lokalny kronikarz, akwarelista, aktywny sportowiec i propagator sportu. Inicjator powstania Lapidarium Polickiego oraz Galerii Historycznej Polic.
W otrzymanej spuściźnie znajdziemy m.in. prace maturalne, dyplomowe i magisterskie, dyplomy za udział w zawodach biegowych, własnoręcznie sporządzone kroniki imprez biegowych (wzbogacone o liczne fotografie i wycinki prasowe), komunikaty i programy biegów maratońskich, egzemplarze gazetki „Maratończyk”; ryciny i akwarele przedstawiające różne gmachy zabytkowe z całej Polski (zamki, pałace, obiekty sakralne), zbiory wycinków prasowych – artykułów własnego autorstwa, dotyczących zarówno sportu, jak i historii, zabytków, krajoznawstwa oraz spraw lokalnych gminy Police.
Wybrane materiały z obydwu spuścizn można było obejrzeć na wystawie w gablotach i na sztalugach.
Relacje medialne
Radio Szczecin - rozmowa z Małgorzatą Duras, dr. hab. Pawłem Gutem, Jakubem Maturą i Anną Kolmer.
***
Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Za dwa tygodnie, tj. 24 września o godz. 11.00, odbędzie się spotkanie Zasoby Archiwum Państwowego w Szczecinie jako źródło wiedzy o zjawisku migracji, a w jego ramach – prelekcje o szczecińskich hugenotach oraz społeczności tatarskiej na ziemiach zachodnich.
Do zobaczenia!
Fot. Marek Lupa, APSz
Data publikacji 10 września 2024