Archiwum Państwowe w Szczecinie
Szczecinianie w Archiwum Państwowym w Szczecinie
Tradycyjnie, w kolejny Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 czerwca, szczecińscy archiwiści „otworzyli” swoje podwoje, by pokazać najcenniejsze zbiory i oprowadzić po niedostępnych na co dzień archiwalnych zakamarkach. Tym razem prezentowaliśmy źródła związane ze szczecińską architekturą oraz współczesne oblicza miejsc i znaczących budowli naszego miasta, ale nie tylko. Były najstarsze i najciekawsze dokumenty – królewskie, nadań szlacheckich, genealogiczne, i tuż powojenne, a także źródła drukowane, w tym XVI-wieczne. I tym razem zainteresowanie archiwum, pracą archiwistów i archiwaliami było ogromne, wręcz przerosło nasze oczekiwania. Szczecińskie archiwum odwiedziła m.in. młodzież licealna z V Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, członkowie Fundacji Humanum (best), historycy sztuki, pasjonaci dziejów miasta – niemal 200 osób. Dużą popularnością cieszył się zorganizowany przy tej okazji kiermasz naszych wydawnictw oferowanych w okazyjnej cenie.
Spotkania z archiwistami odbyły się też w oddziałach.
W murach międzyzdrojskiej placówki goszczono m.in. uczniów Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach uczestniczących w lekcji archiwalnej. Oddział odwiedzali też goście indywidualni, a także zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych. Mieli oni niepowtarzalną okazję zajrzenia do magazynów archiwalnych, zapoznania się z obsługą regałów kompaktowych, co cieszyło się szczególnym zainteresowaniem.
Dzięki uprzejmości Wolińskiego Parku Narodowego, zainteresowanych oprowadzano po sąsiadujących z Białą Górą fortyfikacjach usytuowanych przy obecnym czarnym szlaku. Wymieniony kompleks umocnień wybudowany został w celu obrony Zatoki Pomorskiej w latach 1946–1952.
Natomiast w oddziale w Stargardzie w spotkaniu archiwalnym uczestniczyła młodzież z tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 5 oraz bardzo liczni stargardczanie, wykazujący największe zainteresowanie starymi fotografiami i kronikami rejestrującymi powojenne życie miasta. Dużą atrakcją okazała się też najstarsza z ksiąg przechowywana w stargardzkim oddziale – Biblia z 1665 r.
Międzynarodowemu Dniu Archiwów 2017, w którym uczestniczyło kikaset osób, towarzyszyli dziennikarze radiowi i telewizyjni oraz lokalnej prasy. Ukazały się liczne artykuły, wyemitowano też audycje radiowe z udziałem pracowników archiwum i programy informacyjne.
Data publikacji 13 czerwca 2017