Archiwum Państwowe w Szczecinie
Spuścizna kpt. ż.w. Wiktora Czappa w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Miło nam poinformować, że trafiła do nas spuścizna kpt. ż.w. Wiktora Czappa, wieloletniego pracownika i kapitana statków Polskiej Żeglugi Morskiej, Kapitana Portu Szczecin, autora licznych artykułów o tematyce marynistycznej. Jest to niejako pokłosie Międzynarodowego Dnia Archiwów 2023 oraz reportażu Anny Kolmer "Prawdziwy marynarz" na antenie Radia Szczecin.
Życiorys
Wiktor Czapp urodził się 29 stycznia 1932 r. w Gdyni. Od wczesnej młodości interesował się morzem, a pierwszy z nim kontakt miał w miejscowym Yacht Klubie Polskim. W 1949 r. odbył kurs przygotowawczy Ligi Morskiej w Gdańsku, następnie trafił do Państwowego Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. W 1953 r. ukończył Technikum Morskie Nawigacyjne w Szczecinie, a w 1957 r. wydział nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Następnie rozpoczął pracę w Polskiej Żegludze Morskiej, gdzie przez 30 lat przeszedł wszystkie szczeble kariery – od młodszego marynarza aż do kapitana. W 1964 r. uzyskał dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej. Pływał także dla armatorów zagranicznych. Od kwietnia 1972 r. był zastępca Kapitana Portu Szczecin, a od grudnia 1981 do lipca 1986 – Kapitanem Portu Szczecin.
Był przewodniczącym Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Morskich w Gdyni oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Daru Pomorza. Działał w Szczecińskim Programie Edukacji Morskiej Dzieci i Młodzieży. Jest autorem książki wspomnieniowej „Podróże Kapitana po morzach i historii” (2009) oraz szeregu artykułów o tematyce marynistycznej.
Spuścizna
W spuściźnie znalazły się m.in.:
- dokumenty dotyczące wykształcenia i pracy zawodowej,
- liczne opracowania autorskie dotyczące tematyki morskiej – statków, żaglowców, ludzi morza, wypraw żeglarskich i innych wydarzeń morskich;
- notatki i materiały warsztatowe, monografie poświęcone Polskiej Żegludze Morskiej, Portowi Szczecin i Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”,
- kolekcje pocztówek i znaczków pocztowych o tematyce morskiej,
- własnoręcznie wykonane z drewna, okolicznościowe tłoki pieczętne ze statku m/s Kapitan Ledóchowski (upamiętniające m.in. przepłynięcie Kanału Panamskiego czy też odwiedziny Alaski i Aleutów),
- medale, ordery i odznaczenia,
- dyplomy i tabliczki pamiątkowe,
- zaproszenia od różnych instytucji (w tym szkół i przedszkoli),
- pagony, czapki kapitańskie,
- proporczyki,
- dokumentacja z działalności Yacht Klubu Polskiego Szczecin oraz stowarzyszeń, w których był p. Wiktor Czapp do dziś jest aktywny.
Serdecznie dziękujemy Panu Kapitanowi za wzbogacenie zasobu Archiwum o cenne materiały dotyczące gospodarki morskiej, środowiska ludzi związanych z pracą na morzu oraz własne wspomnienia i opracowania.
Zachęcamy również do odsłuchania rozmowy Agaty Rokickiej z Anną Kolmer i Bartoszem Sitarzem na antenie Radia Szczecin na temat spuścizny, a także innych zbiorów prywatnych (w tym Bogusława Borysowicza, współtwórcy "paprykarza szczecińskiego"), ich wartości i możliwości przekazywania do Archiwów Państwowych.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Data publikacji 25 lipca 2023