Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Spotkanie ze świadkami historii

 

 

 

 

Projekt zrealizowany został w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

oraz odbudowy polskiej państwowości

 

 

Rok 2019 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Anny Walentynowicz, aby złożyć hołd Jej niezłomnej postawie i zasługom dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 3 kwietnia, w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbyła się sesja popularnonaukowa pn. Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz.

Organizatorami spotkania młodzieży ze świadkami historii byli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska-Kulesza, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk oraz Prezes Fundacji Polskich Wartości pan Wojciech Woźniak.

Spotkanie skierowane było do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych ze Szczecina i Świnoujścia oraz z powiatów: polickiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, stargardzkiego.

W sesji uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Społecznego Grudzień ’70 – Styczeń ’71 oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. 

Rozpoczął je wykład dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. prof. US Krzysztofa Kowalczyka wprowadzający w atmosferę lat 80. XX w., narodzin i karnawału „Solidarności”, tragicznego czasu stanu wojennego oraz trudnej drogi do transformacji ustrojowej 1989 r. Na tym tle została przybliżona postać oraz dokonania jednej z kobiecych ikon „Solidarności” Pani Anny Walentynowicz. Wykład zilustrowały fotografie z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie autorstwa uczestników wydarzeń, byłych działaczy opozycyjnych Panów Jarosława Kaczorowskiego i Pawła Woźniaka, na których utrwalona została aktywność oraz postacie różnych nurtów, w tym młodzieżowych, szczecińskiej opozycji demokratycznej lat 80. XX w. Fotografie te były po raz pierwszy zaprezentowane publicznie.

Spotkanie zwieńczyła niezwykła okazja do wysłuchania opowieści świadków historii, Pań Ewy Naklickiej i Łucji Plaugo, byłych działaczek opozycji. W Roku Anny Walentynowicz chcieliśmy podkreślić rolę kobiet, które zostawiły swój ślad na polskich drogach do niepodległości, które zapisały się na kartach naszej historii, ale także tych, które nie były na eksponowanych pozycjach, ale wspierały swoich bliskich w walce o wolność, godność i prawa człowieka. Przypomnieć postaci z dalszych szeregów, wywodzące się także z rodzin o opozycyjnych rodowodach, takich które miały odwagę włączyć się w walkę o wolność, które ofiarnie ponosiły konsekwencje swoich niezłomnych postaw. Pokazać także dzięki opowieści Pani Ewy Naklickiej ruch młodzieżowy, że młodzi ludzie mieli i mają głos, że także mogą zostać wysłuchani, a ich działania zostać na trwałe zapisane w historii. Chcielibyśmy przypomnieć tym samym o wkładzie mieszkańców naszego regionu w walce o wolność i godność dla siebie samych i dla następnych pokoleń. Rozmowę z Paniami Ewą Naklicką i Łucją Plaugo poprowadził dr Michał Siedziako. 

Więcej o wydarzeniu na stronie Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Radia Szczecin.

 

 

Od lewej: Dyrektor Wydziału Informacji i Promocji Kuratorium Oświaty w Szczecinie Małgorzata Duras, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk, Prezes Fundacji Polskich Wartości Wojciech Woźniak Od lewej: dr Michał Siedziako z Oddziału IPN w Szczecinie, Pani Łucja Plaugo działaczka pierwszej „Solidarności”, Pani Ewa Naklicka przedstawicielka Federacji Młodzieży Walczącej
 

 

Fot. Daniel Wróbel

Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Data publikacji 4 kwietnia 2019