Archiwum Państwowe w Szczecinie
Odnaleziony projekt gmachu Politechniki Morskiej trafił do naszego zasobu
4 lipca 2024 r. w siedzibie Politechniki Morskiej przy Wałach Chrobrego nastąpiło uroczyste przekazanie do naszego zasobu odnalezionego planu tegoż gmachu z ok. 1930.
W wydarzeniu uczestniczyli: ze strony przekazującego prorektor ds. nauki dr hab. inż. Artur Bejger, a ze strony Archiwum Państwowego w Szczecinie dyrektor dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Obecni byli również dr hab. Paweł Gut (kierownik Oddziału II) oraz mgr Łukasz Kozłowski (kierownik Oddziału I).
Odnaleziony plan
Plan przedstawia budynek według pierwotnego projektu, z wysoką wieżą od strony północnej. Wieża miała być nawiązaniem do kształtu budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, stanowiąc jego symetryczne uzupełnienie. Nie została jednak zrealizowana ze względów finansowych, a także z powodu zmiany mody w architekturze.
Dokument został odnaleziony podczas prac porządkowych w Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki. Jest to pochodząca z ok. 1930 r. kopia planu z 1914 r.
Historia gmachu Politechniki Morskiej
Gmach dzisiejszej Politechniki Morskiej, zaprojektowany w 1914 r. dla Wyższej Królewskiej Dyrekcji Ceł (Königliche Oberzolldirektion), zrealizowano w latach 1914-1921, przypadających na czas I wojny światowej i następującego po niej kryzysu finansowego. Po zmianach organizacyjno-ustrojowych, w budynku mieścił się Krajowy Urząd Podatkowy (Landesfinanzamt).
Po II wojnie światowej początkowo ulokowano tu biura urzędów i instytucji związanych z gospodarską morską. Gdy w 1962 r. powołano Państwową Szkołę Rybołówstwa Morskiego, a rok później Państwową Szkołę Morską, umieszczono obie placówki w gmachach przy Wałach Chrobrego 1 i 2 (w 1967 r. połączone w Wyższą Szkołę Morską, następnie Akademię Morską, obecnie Politechnika Morska).
Galeria
Data publikacji 4 lipca 2024