Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Milczące pokolenie – film dokumentalny

27 lutego (w środę) o godzinie 22.35 w TVP 1 odbędzie się premiera filmu pt. Milczące Pokolenie. Film przedstawia losy łączniczki Armii Krajowej major Danuty Szyksznian-Ossowskiej i jej wnuka Michała. Reżyserem dokumentu jest Paweł Domański, a operatorem i producentem Marcin Majerski. Zdjęcia do dokumentu kręcono w Szczecinie, w Białymstoku i Wilnie.

Danuta Szyksznian (z domu Janiczak) urodziła się 7 czerwca 1925 r. w Krakowie. Była łączniczką AK ps. Sarenka, Szarotka. W 1944 r. uczestniczyła w Operacji „Ostra Brama” i dywersji antysowieckiej. 24 grudnia 1944 r. została aresztowana przez NKGB i po wielodniowych przesłuchaniach skazana zaocznie na 10 lat łagrów. Z więzienia na Łukiszkach w Wilnie w marcu 1945 została przewieziona do łagru w miejscowości Jełszanka koło Saratowa. We wrześniu 1945 na skutek chorób została zwolniona z odbywania dalszej kary. Przewieziona do Wilna nielegalnie przekroczyła granicę z Polską i wraz z rodziną zamieszkała na Pomorzu Zachodnim Pracowała jako nauczycielka, wielokrotnie szykanowana przez UB i SB. Była wiceprezesem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie. Matka chrzestna sztandaru 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Patronka Szkoły Podstawowej numer 14 w Szczecinie. Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Archiwum Państwowe w Szczecinie ma swój skromny udział w realizacji filmu. Niektóre ujęcia były kręcone w archiwalnym magazynie.

Data publikacji 25 lutego 2019