czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Międzynarodowy Dzień Archiwów, 9 czerwca 2017

Serdecznie zapraszamy szczecinian, historyków, młodzież szkolną, pasjonatów historii naszego miasta 9 czerwca, w godzinach od 10.00 do 15.00, w Międzynarodowy Dzień Archiwów, do siedziby Archiwum Państwowego w Szczecinie przy ul. św. Wojciecha 13 na cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Oblicza Szczecina w źródłach archiwalnych”.

Data obchodów MDA została ustalona podczas Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur w 2007 r. i wiąże się z utworzeniem tego dnia 1948 r., pod auspicjami UNESCO, Międzynarodowej Rady Archiwów. Archiwa na całym świecie przypominają wówczas, choć czynią to nieprzerwanie, o swojej roli dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. W tym roku przedmiotem prezentacji i analizy podczas MDA będą Akta Nadzoru Budowlanego, czyli poszczególnych projektów architektonicznych znanych szczecińskich budowli. Planujemy, w czasie kilku spotkań (co godzinę, począwszy od godz. 10.00), dla osób zainteresowanych dziejami Szczecina w kontekście architektonicznym, a także dla młodzieży licealnej:

– Wykłady prowadzone przez pracowników archiwum wraz z prezentacją oryginałów dokumentów Akt Nadzoru Budowlanego. Rysunki, projekty architektoniczne, plany fasad przedstawimy też w formie cyfrowej. Wytypowanych 12 najciekawszych obiektów, w tym m.in. siedzibę magistratu, Urzędu Wojewódzkiego, Akademii Morskiej, Kaskadę, kościoły pw.pw. św. Józefa oraz NSPJ ukażemy także poprzez historyczne i współczesne fotografie. Akta ANB, niezwykle często wykorzystywane w celach tak naukowych, jak i praktycznych, są w Archiwum przedmiotem systematycznej digitalizacji, a przedstawienie różnych możliwości korzystania z nich umożliwia ich większą dostępność, ma duży walor poznawczy, a także chroni je w kontekście konserwatorskim;

– Zwiedzanie budynku archiwum, wzniesionego jako siedziba archiwum państwowego w 1900 r., w tym niedostępnych na co dzień zakamarków archiwalnych;

– Porady i wskazówki związane z poszukiwaniami źródłowymi;

– Kiermasz publikacji Archiwum za 1 zł.

Oddział w Międzyzdrojach, mieszczący się na Białej Górze, proponuje natomiast 9 czerwca w godzinach od 8.00 do 18.00 spotkania pod hasłem „Tajemnice archiwum na Białej Górze”, podczas których odwiedzający nas goście poznają m.in. dzieje kompleksu budynków archiwalnych, najciekawsze źródła i aktywności archiwistów. Z kolei oddział stargardzki, mieszczący się przy ul. Basztowej 2 przygotowuje tego dnia wystawę dotyczącą źródeł archiwalnych związanych z dziejami Stargardu.

Serdecznie zapraszamy na spotkania w szczecińskim archiwum i z archiwistami.

Data publikacji 1 czerwca 2017