czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2024

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Dnia Archiwów, która odbędzie się w naszej siedzibie w dniu 8 czerwca 2024 r. (sobota) od godz. 12.00.

Gdzie: Archiwum Państwowe w Szczecinie, ul. św. Wojciecha 13
Kiedy: 8 czerwca 2024 (sobota), godz. 12.00-16.00
 
 

Program wydarzenia

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Archiwów w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbędzie się pod hasłem "Architektoniczny Szczecin". Tematem przewodnim będzie architektura Szczecina, w szczególności reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej, takie jak urzędy, domy towarowe czy szkoły, a także kamienice i bloki mieszkalne.

W trakcie wydarzenia będzie można wysłuchać ciekawych prelekcji:

  • 12.00-12.30 dr hab. Paweł Gut (AP Szczecin, Oddział II), Dokumentacja budowlana dawnego i współczesnego Szczecina w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie,
  • 13.30-14.00 Michał Dębowski (Miejski Konserwator Zabytków), Znaczenie badań archiwalnych w ochronie zabytków nieruchomych,
  • 14.30-15.00 dr inż. arch. Jakub Gołębiewski (Wydział Architektury ZUT), Szczecińscy architekci i architektura w Aktach Policji Budowlanej z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Dla gości przygotujemy wystawę planów szczecińskich budynków - zarówno istniejących do dziś, jak i tych niezachowanych, pochodzących z dokumentacji przedwojennego nadzoru budowlanego oraz Biura "Miastoprojekt", a także inne wybrane archiwalia z naszego zasobu.

Jak zwykle przy takich okazjach będzie można również zwiedzić naszą (zabytkową i reprezentacyjną, a jakże!) siedzibę.

Na zainteresowanych będzie czekał również kiermasz książek.

Serdecznie zapraszamy!

Międzynarodowy Dzień Archiwów w naszych oddziałach

Ciekawy program przygotowały również nasze oddziały terenowe:

Historia MDA

Międzynarodowy Dzień Archiwów (MDA) został ustanowiony w 2007 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na dzień 9 czerwca. Święto upamiętnia utworzenie w 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) pod auspicjami UNESCO. W tym roku świętujemy już po raz siedemnasty.

Archiwa Państwowe z tej okazji organizują wystawy, prelekcje, wykłady, warsztaty i wiele innych atrakcji, pokazując również niedostępne na co dzień zakamarki archiwalnych gmachów.

 

Data publikacji 28 maja 2024