Archiwum Państwowe w Szczecinie
Międzynarodowy Dzień Archiwów 2024
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Dnia Archiwów, która odbędzie się w naszej siedzibie w dniu 8 czerwca 2024 r. (sobota) od godz. 12.00.
Program wydarzenia
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Archiwów w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbędzie się pod hasłem "Architektoniczny Szczecin". Tematem przewodnim będzie architektura Szczecina, w szczególności reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej, takie jak urzędy, domy towarowe czy szkoły, a także kamienice i bloki mieszkalne.
W trakcie wydarzenia będzie można wysłuchać ciekawych prelekcji:
- 12.00-12.30 dr hab. Paweł Gut (AP Szczecin, Oddział II), Dokumentacja budowlana dawnego i współczesnego Szczecina w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie,
- 13.30-14.00 Michał Dębowski (Miejski Konserwator Zabytków), Znaczenie badań archiwalnych w ochronie zabytków nieruchomych,
- 14.30-15.00 dr inż. arch. Jakub Gołębiewski (Wydział Architektury ZUT), Szczecińscy architekci i architektura w Aktach Policji Budowlanej z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Dla gości przygotujemy wystawę planów szczecińskich budynków - zarówno istniejących do dziś, jak i tych niezachowanych, pochodzących z dokumentacji przedwojennego nadzoru budowlanego oraz Biura "Miastoprojekt", a także inne wybrane archiwalia z naszego zasobu.
Jak zwykle przy takich okazjach będzie można również zwiedzić naszą (zabytkową i reprezentacyjną, a jakże!) siedzibę.
Na zainteresowanych będzie czekał również kiermasz książek.
Serdecznie zapraszamy!
Międzynarodowy Dzień Archiwów w naszych oddziałach
Ciekawy program przygotowały również nasze oddziały terenowe:
- Oddział w Stargardzie - "Historia zamknięta w Kronikach" - 8 czerwca, godz. 10.00-15.00;
- Oddział w Międzyzdrojach - 8 czerwca, godz. 11.00-15.00.
Historia MDA
Międzynarodowy Dzień Archiwów (MDA) został ustanowiony w 2007 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na dzień 9 czerwca. Święto upamiętnia utworzenie w 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) pod auspicjami UNESCO. W tym roku świętujemy już po raz siedemnasty.
Archiwa Państwowe z tej okazji organizują wystawy, prelekcje, wykłady, warsztaty i wiele innych atrakcji, pokazując również niedostępne na co dzień zakamarki archiwalnych gmachów.
Data publikacji 28 maja 2024