Archiwum Państwowe w Szczecinie
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2014
Archiwum Państwowe w Szczecinie zaprasza do swojej siedziby przy ul. św. Wojciecha 13 na cykl spotkań w ramach EDD 2014 proponując następującą tematykę:
Szczecińska flota w XX wieku na fotografiach ze zbioru Archiwum Państwowego w Szczecinie
Iga Bańkowska
4 września (czwartek) godz. 13.00
Wśród fotografii przechowywanych w Archiwum Państwowym w Szczecinie znajdują się tak przedwojenne, jaki powojenne zdjęcia odnoszące się do morskiej historii miasta. Odnajdujemy tu statki, jachty, widoki nabrzeża i z nabrzeża. Ich autorami są m.in. Max Dreblow, Anatol Weczer.
Żeglarstwo sportowe i turystyczne na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku
dr hab. Paweł Gut
5 września (piątek) godz. 13.00
Dzieje żeglarstwa sportowego i turystycznego na Pomorzu Zachodnim sięgają drugiej połowy XIX wieku. W 1877 roku powstał w Szczecinie pierwszy klub żeglarski. Na przełomie XIX i XX wieku pomorskie kluby organizowały znane regaty „Tydzień Pomorski” (Pommersche Woche). Kluby te zrzeszały wielu członków i sympatyków.
O dawnych szczecińskich kronikarzach
Alicja Kościelna
8 września (środa) godz. 13.00
Historia kronikarstwa i dziejopisarstwa pomorskiego obejmuje kilka wieków. Powstały wówczas prawdziwe pomniki dziejowe, takie, jak kroniki Johannesa Bugenhagena, Thomasa Kantzowa, Johannesa Micraeliusa. Oprócz dzieł drukowanych, istnieją także bardzo cenne kroniki rękopiśmienne, część z nich znajduje się w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Z czasów pionierskich książki i czytelnictwa na Pomorzu Zachodnim (1945-1950)
dr Janina Kosman
10 września (czwartek) godz. 13.00
W procesach integracyjnych i polonizacyjnych na ziemiach zachodnich w 1945 roku ważną rolę odgrywała kultura w tym kultura książki. Jej instytucjonalne zręby zaczęto tworzyć tuż po zakończeniu działań wojennych. Otwierano biblioteki i księgarnie, zakładano wydawnictwa, wśród których szczególnie ważną inicjatywą było powołanie Spółdzielni Wydawniczej „Polskie Pismo i Książka”. W upowszechnianie czytelnictwa i polskiego słowa drukowanego włączyli się najbardziej aktywni mieszkańcy organizując prywatne wypożyczalnie. Oprócz książek wydawano prasę mającą do odegrania ważną rolę jako jedyne niejednokrotnie polskie słowo drukowane, ogólnie dostępne, przynoszące bieżące informacje z kraju i ze świata. Książka w omawianym okresie miała do spełnienia wiele ważnych funkcji. Z pewnością oddziaływała na wiele środowisk, ale wiele z nich pozostało obojętnych na słowo drukowane, o czym mówią świadkowie tych pionierskich czasów.
Data publikacji 25 sierpnia 2014