Archiwum Państwowe w Szczecinie
Drugie spotkanie w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa
Za nami drugie spotkanie w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Odbyło się ono pod hasłem "Szlaki nieoczywiste, czyli Hugenoci i Tatarzy w Szczecinie".
Przebieg spotkania
Wysłuchać mogliśmy następujących prelekcji:
Dr Marian Kalemba ze Stowarzyszenia Alliance Française Szczecin przedstawił temat Z Francji do Szczecina. Szlaki wędrówek rodzin hugenockich po Europie w XVII i XVIII wieku. Przybliżył sytuację hugenotów (wyznawców kalwinizmu) we Francji w XVI i XVII wieku, ich emigrację z ojczyzny do różnych europejskich krajów oraz pojawienie się w państwie brandenbursko-pruskim, w tym na pruskim do 1720 r. Pomorzu szczecińskim. Przedstawił również życiorysy wybranych osób, statystyki i miejsca związane ze wspólnota hugenocką.
Wystąpieniu towarzyszyła wystawa archiwaliów z zespołu akt Francuska Gmina Zreformowanego Kościoła w Szczecinie, będącego w naszym zasobie.
Małgorzata Duras, kierownik Oddziału V Popularyzacji zasobu archiwalnego, zaprezentowała temat Wspólnota tatarska na Ziemiach Zachodnich - okoliczności pojawienia się obywateli polskich narodowości tatarskiej na ziemiach zachodnich po zakończeniu drugiej wojny światowej, historię muzułmańskich gmin wyznaniowych w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie, ich działalność oraz najważniejsze związane z nimi postacie.
Podstawą źródłową dla prezentacji był zespół akt Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Szczecinie.
Udział młodzieży
W wydarzeniu uczestniczyła także grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej. Korzystając z okazji, zorganizowaliśmy krótki spacer po naszej siedzibie i magazynie archiwalnym, pokazując wybrane dokumenty książąt pomorskich i królów polskich z naszego zasobu.
Galeria
Fot. Bartosz Sitarz, Filip Januszek/APSz
Data publikacji 25 września 2024