czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Termomodernizacja

Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych obiektów Archiwów Państwowych

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Dokumenty znalezione na strychu trafiły do naszego zasobu

7 lutego 2025 r. wzbogaciliśmy się o kilka dokumentów dotyczących majątku we wsi Stolec (niem. Stolzenburg), należącego onegdaj do rodziny von Ramin.

Dokumenty owe zostały odnalezione podczas prac remontowych na poddaszu domu położonego niedaleko pałacu w Stolcu (gmina Dobra). Właścicielka nieruchomości, pani Lucja Staszak, zabezpieczyła znalezisko, początkowo jednak nie wiedziała co z nim zrobić. Dzięki pośrednictwu sąsiadów, państwa Karoliny i Tomasza Rosieków, o dokumentach dowiedziała się pani Monika Kołacz, regionalistka z Bezrzecza. Tym oto sposobem trafiły one do zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Akt darowizny został podpisany przez p. Lucję Staszak, a z naszej strony przez zastępcę dyrektora p. Eugenię Szymczuk. O treści dokumentu oraz epoce, z której pochodzi, opowiedział dr hab. Paweł Gut, specjalista ds. akt nowożytnych. W wydarzeniu brali udział również państwo Rosiekowe wraz z dziećmi, p. Monika Kołacz oraz regionalne media.

O znalezisku

Dokumenty stanowią zbiór kilkunastu kartek formatu A4. Pochodzą z lat 1796-1818 i dotyczą życia gospodarczego majątku Stolec, a dokładnie dzierżawy stada krów przez Johanna Klutzow. Na dokumentach widnieją podpisy członków rodu von Ramin, nazwa Stolzenburg (Stolec) oraz lakowe pieczęci rodowe. Na części kart dojrzeć można również niezwykle interesujące znaki wodne (filigrany).

Część kart zachowała się fragmentarycznie, niektóre były poważnie uszkodzone i zabrudzone. Dzięki wysiłkowi naszych pracowników pracowni konserwacji archiwaliów zostały one oczyszczone, wyprostowane i odpowiednio zabezpieczone. Jak i kiedy dokumenty znalazł się na strychu pobliskiego  domu – tego nie wiemy.

Dzisiejsze wydarzenie stanowi świetny przykład współpracy lokalnej społeczności oraz rosnącej świadomości ludzi na temat wartości zabytków przeszłości. Dobrze, że trafiły one w odpowiednie miejsce.

Galeria

     
     

Fot. Małgorzata Duras, APSz 

     
     

Data publikacji 7 lutego 2025