Archiwum Państwowe w Szczecinie
Codzienność codzienności – wystawa
W kwietniu br. w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej będzie prezentowana wystawa „Dokumenty życia codziennego szczecinian”. Eksponowane będą oryginalne dokumenty życia społecznego z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz Książnicy Pomorskiej, ukazujące się od czasów pionierskich po lata 80. XX w. W bibliotekach określane są one terminem „dokumenty życia społecznego”, w archiwach stosuje się dla nich przede wszystkim termin „druki ulotne”. Jest to specyficzna grupa archiwaliów, będących swoistą rejestracją różnych przejawów życia politycznego, społecznego, naukowego i kulturalnego. Przede wszystkim, w swoim zamyśle, warstwa informacyjna tych obiektów jest krótkotrwała, ulotna, mająca charakter użytkowy. Ukazywały się w dużych nakładach na zlecenie różnorakich wytwórców. Mogą to być tak urzędy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia, jak i partie polityczne, podmioty gospodarcze czy osoby prywatne. Charakterystyczna dla druków ulotnych jest mnogość ich form zewnętrznych, według której można je podzielić na swego rodzaju typy o różnym przeznaczeniu (informacyjne, użytkowe czy propagandowe), m.in. afisz, ankieta, bilet wstępu, bilet wizytowy, bilet komunikacyjny, broszura, cegiełka, cennik, druk okolicznościowy, dyplom, folder, formularz, gazetka ścienna, informator, instrukcja obsługi, jednodniówka, kalendarz, karta pocztowa, karta reglamentacyjna, katalog, klepsydra, nalepka, obrazek religijny, obwieszczenie, odezwa, papier wartościowy, plakat, program teatralny, rozkład jazdy, ulotka, zaproszenie, zawiadomienie. Powyższe wyliczenie ilustruje szerokość tego pojęcia, i co ciekawe, nie wyczerpuje go. Zróżnicowana jest także objętość tych materiałów, format i technika wykonania. Ta różnorodność powoduje, że oprócz interesujących treści, posiadają one niejednokrotnie ciekawe i niecodzienne formy, co sprawia, że nabierają, oprócz wartości użytkowych, także walorów artystycznych.
Druki ulotne, czy też dokumenty życia społecznego, ukazując częstokroć zmieniające się tendencje i nastroje społeczno-polityczne, a także aktywność wielu środowisk, stanowią niezwykle cenny materiał badawczy dla naukowców reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Jest to szczególne źródło historyczne, wymagające krytycznego podejścia i konfrontacji z innymi dokumentami, a jednocześnie będące doskonałym uzupełnieniem, czy też ilustracją wiedzy zawartej w dokumentacji urzędowej.
Organizatorem wystawy jest dr Michał Urbas oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie, Książnica Pomorska i Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – Wydział Ekonomiczny w Szczecinie, Katedra Nauk Społecznych.
Wystawa
„Dokumenty życia codziennego szczecinian”
Książnica Pomorska w Szczecinie
Sala Kolumnowa
1–30 kwietnia 2016 r.
Wernisaż wystawy 4 kwietnia 2016 r. godz. 16:00
Data publikacji 26 lutego 2016