czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

„Archiwum Państwowe w Szczecinie w latach 1914–1945. Ludzie i działalność”

9 marca Archiwum Państwowe w Szczecinie i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Szczecinie przygotowało promocję publikacji dr. hab. Macieja Szukały pt. „Archiwum Państwowe w Szczecinie w latach 1914–1945. Ludzie i działalność”. Prezentacja książki odbyła się w sali im. Bolesława Tuhan-Taurgińskiego w gmachu szczecińskiego archiwum. Sylwetkę autora przedstawił prof. dr hab. Radosław Gaziński z Uniwersytetu Szczecińskiego, jednocześnie będący recenzentem niniejszego opracowania. Następnie dr hab. Maciej Szukała zaprezentował swą monografię, która jest owocem jego wieloletnich badań naukowych. Jest ona pierwszym opracowaniem naukowym dotyczącym tego okresu w historii instytucji i stanowi kontynuację chronologiczną opisu jej dziejów zawartej w książce prof. dr hab. Lucyny Turek-Kwiatkowskiej „Z dziejów służby archiwalnej. Archiwa na Pomorzu Zachodnim w latach 1808–1914” wydanej w Warszawie w 1968 r.

Praca ma układ chronologiczno-rzeczowy i podzielona jest na wstęp i 4 zasadnicze rozdziały związane z okresami historycznymi w których działało szczecińskie archiwum. Pierwszy rozdział zasadniczy dotyczy działalności archiwum w czasie I wojny światowej, drugi w okresie Republiki Weimarskiej, następny w czasach III Rzeszy do 1939, a ostatni rozdział dotyczy działalności archiwum w dobie II wojny światowej.

W każdym rozdziale omówiona jest sytuacja personalna archiwum, problematyka związana z gromadzeniem zasobu, jego opracowywaniem, udostępnianiem, pracą naukową archiwistów oraz nadzorem i pracami inwentaryzacyjnymi archiwów niepaństwowych, jak również opis zjawisk charakterystycznych, zwłaszcza dla okresu III Rzeszy, jak niemieckie badania wschodnie i łączący się z nimi problem Kaszubszczyzny, problem antysemityzmu w służbie archiwalnej oraz ewakuacja zasobu archiwum szczecińskiego w latach 1942–1945.

Po autoreferacie Macieja Szukały odbyła się dyskusja o dziejach szczecińskiego archiwum, a na zakończenie spotkania autor podpisał egzemplarze książki.

 

Fot. D. Witulski

Data publikacji 10 marca 2020