czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

10 lat Oddziału Archiwum Państwowego w Międzyzdrojach

Mija właśnie dziesięć lat od otwarcia w byłych budynkach koszarowych na Białej Górze pod Międzyzdrojami oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie. Z tej okazji, w środę 27 listopada, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk zaprosił  przedstawicieli jednostek państwowych oraz samorządowych z terenu działania oddziału (Świnoujście i powiaty: kamieński, gryficki, goleniowski, część łobeskiego), a także osoby związane z oddziałem na uroczyste obchody.

Oddział istnieje zaledwie od dziesięciu lat lecz zasób przechowywany w jego obszernych i spełniających najwyższe wymogi magazynach ma znacznie dłuższa historię. Początki archiwum sięgają bowiem 1954 r., kiedy to w Gryficach utworzono Powiatowe Archiwum Państwowe. Do niego zaczęły spływać pierwsze akta wytworzone przez polską administrację po 1945 r. Trudności lokalowe wymusiły konieczność przeniesienia siedziby oddziału do Płot. W tamtejszym starym zamku w 1965 r. za sprawą nieocenionego, znanego obecnie powszechnie świnoujskiego historyka, a ówcześnie zaledwie dwudziestokilkuletniego archiwisty, Józefa Plucińskiego, udało się przystosować sale na potrzeby biura, pracowni, a przede wszystkim magazynu. Już pod koniec XX wieku stało się jasne, że i to lokum jest niewystarczające. W związku z powyższym prof. Kazimierz Kozłowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie w latach 1975-2007, rozpoczął starania o pozyskanie innych budynków. Idealnym miejscem okazały się pokoszarowe budynki podlegające Wolińskiemu Parkowi Narodowemu, mające wspólny z archiwum państwowym mianownik – własność Skarbu Państwa.

Oddział w Międzyzdrojach jest kontynuacją jednostki powołanej ponad pół wieku temu. Dziesięciolecie stało się natomiast wyśmienitą okazją do uhonorowania osób, które zdecydowały się przekazać naukowy oraz artystyczny dorobek swojego życia do archiwum i uczynić tym samym swe spuścizny wieczyście przechowywanymi. Mowa tu o wymienionym powyżej doktorze Józefie Plucińskim oraz mistrzu fotografii Panu Andrzeju Ryfczyńskim. Warto podkreślić, że liczący ok. 250 tys. zdigitalizowanych fotografii zbiór fotoreportera, jest prawdopodobnie największą tego typu spuścizną przechowywaną przez polskie archiwa.

Nagrodzenie dyplomami poprzedziły krótkie acz barwne i obfitujące w anegdoty prelekcje dra Józefa Plucińskiego oraz dyrektora szczecińskiego archiwum w latach 2007-2017 dra Jana Macholaka, który wcześniej również piastował funkcję kierownika płotowskiego oddziału. Głos zabrał także gospodarz terenu – inż. Stanisław Felisiak p.o. Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.

Święto oddziału było niebywałą okazją, aby zapoznać się z realiami pracy archiwisty, a także zobaczyć wnętrza wypełnione materiałami archiwalnym w znacznej części wytworzonymi  przez instytucje reprezentowane przez zaproszonych gości.

 

Międzyzdrojscy archiwiści

Fot. Kamil Muras

 

   

Fot. Dariusz Witulski

Data publikacji 29 listopada 2019