czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Nabytki w Archiwum Państwowym w Szczecinie

Zasób Archiwum Państwowego w Szczecinie powiększył się o ciekawe archiwalia.

 

1. Związek Żołnierzy Batalionów Roboczych „Polski Gułag” Zarząd Główny w Szczecinie. Związek zrzeszał osoby, które w latach 1949–1959 odbywały zasadniczą służbę wojskową w Wojskowym Korpusie Górniczym, Batalionach Budowlanych lub Batalionach Roboczych. Powstał w 1990 r., a jego siedzibą był Szczecin – w 2014 r. zakończył działalność. Przejęte materiały obrazują organizację i działalność Związku na przestrzeni lat oraz starania o uznanie osób pracujących w batalionach roboczych za osoby represjonowane. Są tu także m.in. akta członków Związku oraz akta spraw sądowych przed sądami krajowymi i skargi składane do Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

 

2. Zbiór materiałów dotyczących życia społecznego wzbogacił się o dalsze dokumenty związane z osobą Pawła Ledwolorza (działacza polonijnego w Niemczech w okresie międzywojennym). Pozyskaliśmy m.in. legitymację członkowską Związku Polaków w Niemczech z 1926 r., odezwę do Polaków wystosowaną przez Komitet Narodowy Polaków na Obczyźnie z 1921 r., przepustkę do udziału w głosowaniu w plebiscycie na Górnym Śląsku z 1921 r., materiały dotyczące Zjazdu Polaków w Niemczech zorganizowanego z 6 czerwca 1938 r. w Berlinie, gazety wydawane przez Związek Polaków w Niemczech z okresu międzywojennego oraz powojennego.

 

3. Kroniki Szkoły Podstawowej nr 1 im. B. Chrobrego w Szczecinie od 1945 r. do 1990 r. Odnajdujemy tu zapis aktywności szkoły od chwili jej powstania po przejęciu Pomorza Zachodniego w 1945 r., m.in. fotografie, opisy najważniejszych wydarzeń i spotkań. Warto przypomnieć, iż w SP nr 1 odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego w powojennym Szczecinie.

 

4. Papiernia Skolwin SA w Szczecinie 1910–1945 [1952] – przejęto niezwykle ciekawe materiały dotyczące konstrukcji budynków przemysłowych, urządzeń technicznych linii produkcji papieru i spirytusu z drewna, dokumentację techniczną nabrzeża portowego i urządzeń portowych (dźwigi, suwnice).

Data publikacji 27 maja 2014