czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

„Gościnne Archiwum”

W ramach projektu „Gościnne Archiwum” w szczecińskim archiwum odbywają się cykliczne spotkania popularyzujące wiedzę o archiwach, pomorski zasób źródłowy, a poprzez to dzieje Pomorza Zachodniego. Są też okazją do spotkania szczecińskich archiwistów z przedstawicielami różnych środowisk naukowych, instytucji kulturalnych, społecznych, oświatowych Szczecina i regionu, projektowania przy tym wspólnych przedsięwzięć.

23 marca odwiedzili nas studenci i doktoranci Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego wraz opiekunem dr hab. Małgorzatą Komolą-Cieślik. Spotkanie i towarzysząca dyskusja poświęcone były historii archiwum, jego zasobowi, ale także zasadom korzystania ze zbiorów, ze szczególnym uwzględnieniem akt wytworzonych po 1945 r., ich specyfiki i reguł metodologicznych wykorzystywania w publikacjach naukowych.

Z kolei 25 marca gościliśmy grupę osób skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich ze Szczecina. Tym razem skupiliśmy się nie tylko na zbiorach archiwalnych, ale także bibliotecznych, prezentując liczne publikacje z własnego zasobu wydane we Lwowie w okresie międzywojennym.

W marcu gościliśmy również pracowników Zakładu Kulturoznawstwa i Komparatystyki Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy mieli okazję obejrzeć cymelia ze zbioru aktowego Archiwum, w tym księgę bartniczą w języku polskim oraz poznać druki ulotne XVI–XVIII ze szczególnym zwróceniem uwagi na opracowania szkolne, które złożą się na projektowany przez nas katalog. Spotkanie było okazją do dyskusji nad wagą tego typu materiałów do dziejów szkolnictwa i oświaty na Pomorzu w dawnych wiekach oraz możliwości ich popularyzacji.

W kwietniu natomiast odwiedzili nas pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Zespół muzealników stargardzkich poznał najcenniejsze zasoby  Archiwum zapisane na różnych nośnikach, w tym materiały bezpośrednio dotyczące  Stargardu. Ogromne zainteresowanie wzbudziła m.in. prezentowana przez kustosz Alicję  Kościelną stargardzka księga bramna. Spotkanie zakończyło się emisją filmu o Stargardzie zrealizowanym w latach 60. przez oddział szczeciński Telewizji Polskiej.

Data publikacji 21 kwietnia 2015